Posted in Na początek Narzędzia

Wyłącz ocenę, zacznij od nowa

Wyłącz ocenę, zacznij od nowa Posted on 20 kwietnia 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Analizowanie nie zawsze jest złe. Myślenie jako proces jest napiętnowane jako główny winowajca faktu, że nie potrafimy docenić tego, co mamy, że ciągle chcemy więcej, nie potrafimy być wdzięczni, albo że zamiast działać myślimy… a przez to nie robimy nic. Jednak to nie analizowanie jest tutaj winne, no chyba, że przeginamy i doprowadzamy do analysis paralysis. Tutaj chodzi o to, żeby wyłączyć ocenę. No to ona robi nam źle.

Gdyby nie to, że się ciągle oceniamy (“znowu mi nie wyszło”, “jestem do niczego”, “nie umiem, nie potrafię”, “nie dam rady”), że się samobiczujemy i piętnujemy własne zachowania, analizowanie sytuacji, które chcemy zmienić szłoby nam szybciej, bardziej efektywnie i nie zostawiałoby nas w stanie totalnego zmiętolenia. To nie myślenie powoduje, że nie akceptujemy własnych błędów, ale ocena własnie.

Więc jeśli chcesz być bardziej efektywny, to wyłącz ocenę. Zamień “Dobre/Złe”, “Za mało”, “Niewystarczająco”, czy cokolwiek co często się u Ciebie pojawia na “Moje”, na “Przeszłe” i “Przyszłe”. I pamiętaj, że zmiana to proces, podczas którego wielu rzeczy będziesz musiał spróbować, wiele z nich nie wyjdzie tak jak zamierzasz, wiele Cię czegoś nauczy, a kilka doprowadzi do czegoś wartościowego. I, że jeszcze wielokrotnie przyłapiesz się na tym, że sam siebie oceniasz, bo żadna zmiana nie następuje z dnia na dzień.