Posted in Chaos

Tabula rasa

Tabula rasa Posted on 30 października 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Takie oto przemyślenie naszło mnie po kolejnym szkoleniu, gdzie dotykaliśmy przekonań. Doszłam do wniosku, że zwyczajnie się nie da pozbyć z siebie ich wszystkich. Obojętnie ile byś pracował, jakieś tam przekonania – również te negatywne – masz w sobie i w którymś momencie je znów odkryjesz. Wszystkiego nie wyszczotkujesz, bo musiałbyś się stać jak ta przysłowiowa tabula rasa. A przecież jesteś już kimś, jesteś ukształtowaną osobą.

Więc nie ma co ze wszystkim walczyć ze sobą i z każdą nowo odkrytą pluskiewką się borykać. Pytanie najważniejsze brzmi, czy dane przekonanie Ci przeszkadza w życiu, czy nie. Bo przekonania, jak nawyki, to droga na skróty dla mózgu. I często po prostu nie warto go męczyć zbytecznie.

Chcesz nad nimi pracować – rób to. Możesz na przykład użyć mojej skróconej wersji RTZ, którą znajdziesz tutaj. Jednak pamiętaj, że sam fakt, że jakieś tam przekonanie u siebie widzisz nie oznacza, że musisz się go pozbyć.