Posted in Praca

W poszukiwaniu idealnego narzędzia…

W poszukiwaniu idealnego narzędzia… Posted on 21 maja 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

…do oceny osobowości i tego kim jesteś. Każdy szkoleniowiec ma swoje, każde jest inne, a Ty nadal nie masz odpowiedzi na pytanie co powinieneś ze sobą zrobić. Jaki zawód jest odpowiedni dla Ciebie, jak lubisz pracować.

Podejrzewam, że większość narzędzi została stworzona tylko dlatego, ze komuś brakowało sposobu na opisanie jego samego. Niestety, duża część z nich jest ułomna i nie daje pełnego obrazu. Niejasne są kryteria, jakimi się posługują, czy podstawy na jakich zostały oparte. I jak się tu w tym wszystkim połapać? Jak znaleźć to, co Ci pomoże?

Dzisiaj chciałabym Ci zaproponować pewien zestaw, którego z powodzeniem używam do pomagania moim klientom w zrozumieniu ich sposobu pracy i mocnych stron.

Krok pierwszy

Ważne jest to, jak odbierasz otoczenie, w jaki sposób wchodzisz z nim w interakcje, jak się z nim komunikujesz. Pierwszy test powie Ci własnie to. Ten test to MBTI czyli Myers–Briggs Type Indicator. Cztery czynniki, szesnaście typów. Jeśli chcesz poznać historię i podstawy tego narzędzia, to polecam Ci wiki, bo w miarę dokładnie to opisuje.

Test MBTI możesz znaleźć na Quistic. Jest to test, który wg mnie jest najbardziej wiarygodny. W internecie spotkasz ich wiele, jednak nie wszystkie się do czegoś nadają. Warto jednak – zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien – użyć kilku testów i potwierdzić, że typ, który otrzymałeś w ramach rezultatu się powtarza.

Gdy już będziesz miał swój typ, dokładny opis polecam Ci przeczytać na 16personalities. Nawet w wersji darmowej, są one naprawdę dokładne i wyczerpujące. Skup się zwłaszcza na sekcjach Career path oraz Workplace habits. Daj sobie dzień lub dwa na przetrawienie tego, co przeczytasz, zastanowienie się jak dobrze to opisuje własnie Ciebie. Co z tego najbardziej Ci pasuje? A może jest coś, czego wcześniej nie zauważyłeś u siebie?

Krok drugi

Druga sprawa, to Twoje mocne strony. Jednak nie takie oczywiste, jak “jesteś przywódcą”. To, jakie mamy zdolności jest trochę bardziej skomplikowane. Instytut Gallupa zidentyfikował 34 umiejętności, jakie można posiadać. Pełną listę znajdziesz tutaj, a na youtube możesz obejrzeć krótkie filmiki z opisem każdej z tych 34 umiejętności. Aktualnie, jedynym sposobem na dowiedzenie się, jakie umiejętności mamy jest zakup książki i wykonanie testu po wprowadzeniu na stronie strengthsftest.com kodu z tejże pozycji. Książkę możesz mieć w cenie 70PLN. Koszt ten potraktuj jako inwestycję w samokształcenie – im więcej będziesz wiedzieć o sobie, tym większa szansa, że szybko wybierzesz odpowiadające Tobie stanowisko.

Gallup pomoże Ci uświadomić sobie, jakie posiadasz zdolności, jednak nie pokaże Ci idealnego zawodu dla Ciebie. Tę drogę musisz przejść sam. Jednak mając listę nawet tych 5 podstawowych umiejętności, możesz każdą rolę jaka przyjdzie Ci do głowy analizować pod względem tego, czy będziesz mógł je w niej wykorzystać i jak. Polecam Ci zrobić pewne ćwiczenie – wybierz 5 zawodów lub 5 ról jakie Cię interesują i zobacz jak dobrze pasują one do Twoich umiejętności.

Krok trzeci ale nie ostatni

Jest jedna cecha temperamentu, którą uważam za bardzo ważną w określaniu, jaki zawód jest dla Ciebie odpowiedni. Tą cechą jest reaktywność. Nie będziemy tym razem bawić się w żadne testy. Poziom swojej reaktywności określisz z powodzeniem sam, odpowiadając sobie na kilka pytań. Na przykład:

  • czy potrzebujesz zewnętrznych czynników, żeby poczuć się zenergetyzowanym, czy wystarcza Ci Twój własny proces myślowy?
  • lubisz horrory?
  • kręcą Cię niebezpieczne sporty? Dla uproszczenia przyjmijmy, ze niebezpieczne to te, które wymagają dodatkowego ubezpieczenia i zazwyczaj są wykreślane z typowych polis na życie.
  • lubisz pracę w pośpiechu, wśród dużej liczby ludzi, gdy dużo się dzieje jednocześnie?

Jeśli na te pytania odpowiadasz sobie Tak, to znaczy że jesteś osobą nisko reaktywną. Sprawdzisz się dobrze w zawodach, które wymagają radzenia sobie z niebezpieczeństwem, z dużą ilością stresu, pośpiechem, hałasem… Przykłady takich zawodów (bardzo stereotypowe, ale mają Ci pokazać o co chodzi) to strażak czy makler giełdowy.

Jeśli natomiast skłaniasz się bardziej ku odpowiedzi Nie na powyższe pytania, to jesteś osobą wysoko reaktywną i potrzebujesz raczej cichego otoczenia, pracy w odosobnieniu, w spokojnym rytmie. Przykładem czegoś takiego może być laborant, czy analityk.

Jeśli zbierzesz te trzy informacje o sobie razem, a mianowicie to, jak postrzegasz świat, jakie masz umiejętności i jakiego środowiska pracy potrzebujesz, będziesz wiedzieć o sobie więcej niż 95% standardowych pracowników. Będziesz w stanie sam zidentyfikować zawody i role, w jakich się sprawdzisz, i które Tobie przyniosą satysfakcję. Będziesz wiedział co robisz dobrze i dlaczego. A stąd już niedaleko do stworzenia swojego własnego brandu…