Posted in Na początek

Ogarnij obszar 

Ogarnij obszar  Posted on 11 sierpnia 2016
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Czyli zdecyduj nad czym chcesz pracować. Czy jest coś co chcesz ulepszyć? A może masz już jakiś konkretny cel do osiągnięcia? Jeśli nie, zastanów się nad dziedziną zmiany. I drąż, bo to zazwyczaj dopiero początek.

Podam Ci przykład z działu “klasyka” – asertywność. Wyobraź sobie, że Twoim obszarem do pracy jest asertywność.

Dlaczego asertywność? Bo nie umiem odmawiać. A w jakich sytuacjach? W pracy, gdy kilka osób na raz czegoś ode mnie chce. Co to za osoby i dlaczego czujesz, że nie możesz im odmówić? Bo boję się, że jak odmówię, to stracę pracę. Czyli jest to sytuacja, w której czujesz, że zależysz od drugiej osoby. Kiedy jeszcze sytuacja zależności sprawia Ci trudność? W związku, gdy widzę że partner jest niezadowolony – wtedy zgadzam się na robienie rzeczy, których nie chcę. Czyli gdy się boisz że ktoś będzie niezadowolony, sama przekraczasz swoje granice, które  powinnaś chronić. Czemu tego nie robisz? Bo uważam, że nie jestem warta tego, żeby o nie dbać, że inni są ważniejsi ode mnie. Ergo – to nie o asertywność chodzi, ale o poczucie własnej wartości. 

W cudownym i idealnym świecie taka rozmowa z samym sobą mogłaby ci zająć 5-10 minut. W naszym zwykłym, może zająć Ci miesiące zanim dotrzesz do sedna. Wszystko zależy od tego, jak dobrze umiesz rozmawiać ze sobą i jak dobrze sam siebie rozumiesz.

Może być, że takich obszarów zobaczysz więcej. Sprawdź, czy mają ze sobą coś wspólnego – może aktywują się w podobnych sytuacjach, w interakcji z pewnym typem osób, albo z czymś Ci się kojarzą. Daj sobie czas na zebranie tego w całość. Jeśli nic Ci nie przychodzi do głowy, wybierz jedną rzecz, nad którą chcesz pracować. Jedną, bo cała Twoja zdolność przetwarzania i uczenia się powinna być skupiona na jednej zmianie na raz. Zmiana to nie żonglerka, nie  możesz podrzucić jednego tematu na chwilę i zając się innym. W tej pracy cały czas obracasz jedną piłeczkę do póki jej do cna nie wymiętosisz.