Posted in Narzędzia

O mentalności braku

O mentalności braku Posted on 30 listopada 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Zastanów się przez chwilę… na czym skupiasz swoje myślenie w ciągu dnia? Na tym, czego nie masz, za czym gonisz, czego Ci brakuje? Biegniesz do sklepu i myślisz, że nie masz na nic czasu? Czy może jednak myślisz o tym, że jest dobrze, bo masz ten luksus, że po prostu wchodzisz i kupujesz bez liczenia każdego grosza?

A jak zachowujesz się w związku? Myślisz o tym, co mają inni, co powinno się zdarzać a się nie zdarza, że nie idziecie dalej a przecież to już tyle czasu?… Czy jednak patrzysz na to jak się czujesz i oczekiwania innych nie mają znaczenia?

Często nawykowo skupiamy się na tym, czego nie mamy, na dążeniu do czegoś, co wcale nie jest nam potrzebne. Na samochodzie, który sąsiad ma lepszy, na mężu koleżanki, który kupuje kwiaty na urodziny, na tych wszystkich “powinno, powinna, powinien”, które bezproduktywnie zupełnie wrzucają nas w myśleniu o tym, czego nie ma. W ten sposób z chwili na chwilę sami sprawiamy, że czujemy się coraz bardziej nieszczęśliwi, choć możliwe, że z punktu widzenia innych, mamy od nich “lepiej”. Bo a nuż koleżanka wolałaby, tak jak Ty, śmiać się całymi wieczorami ze swoim mężem, zamiast odbierać ciągle te kwiaty. A sąsiad chciał mieć działkę, na której mógłby hodować swoje ulubione pomidory – tak jak Ty możesz u siebie w ogródku – a niestety zamiast tego musiał kupić samochód. Z perspektywy innych osób, zawsze mamy więcej powodów do bycia szczęśliwymi niż z naszej własnej. 

Tak więc jeśli faktycznie skupiasz się na brakach, to wpierw sprawdź co naprawdę jest dla Ciebie ważne. I czy oczekiwania innych nie przesłaniają Ci powodów, dla których właściwie to jesteś zadowolony ze swojego życia. Pamiętaj, że właściwie, to nie ma reguł, nie ma zasad i powinności, poza tymi, które tworzymy dla siebie sami. Nikt inny nie ma też prawa Ci dyktować, jak Twoje życie ma wyglądać długoterminowo czy jakiemu ma podlegać schematowi.

Jeśli jednak braków jest naprawdę sporo i często czujesz, że potrzebujesz w życiu czegoś innego, to weź się do roboty, wyznacz sobie do czego chcesz dążyć, podziel to na mniejsze i zacznij to realizować. Jednak tylko wtedy, kiedy zrobisz wcześniej krok w stronę doceniania tego, co aktualnie masz. I z pełną świadomością i gotowością na to, że zmiana może dać Ci coś nowego, ale możesz stracić to, co teraz posiadasz.