Posted in Książki Relacje

Na huśtawce

Na huśtawce Posted on 30 marca 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Huśtawka emocjonalna na dłuższą metę powoduje większą uległość i podatność na manipulację. Zdarzył Ci się związek, gdzie druga osoba na zmianę dawała dużo radości i dużo problemów i przykrych momentów? To wiedz, że jest to jeden z lepszych sposobów na to, żeby osiągnąć to, co chciała. Niekoniecznie świadomie. Jednak nie ma to znaczenia, bo efekt jest ten sam. Po gorszych momentach, gdy następuje ulga, po prostu łatwo się poddajesz i na wiele rzeczy się zgodzisz. Tak to działa. Jeśli widzisz, że w Twoich relacjach zamiast rozmawiać o niektórych sprawach, zgadzasz się na wiele po kłótniach i następujących po nich przeprosinach – zastanów się, czy to aby nie jest lekka huśtawka… Dość ekstremalnym, ale przekonującym przykładem może być związek z osobą z borderline. Bardzo zainteresowanym polecam książkę.

Wiedz, że niektórzy z nas są bardziej a inni mniej odporni na tego typu związki. Jedni lepiej a inni gorzej radzą sobie z wyznaczaniem granic. Zastanów się, do której grupy należysz. Bo jeśli często Ci się to zdarza, to możliwe, że łatwo na Ciebie wpływać w ten sposób.

A może sam wsadzasz drugą osobę na huśtawkę i dobrze się przy tym bawisz? Jeśli tak, to wiedz, że są prostsze sposoby dogadywania się z ludźmi, a fakt że czujesz że musisz nimi manipulować wynika po części z przekonania, że nie zasługujesz na to, czego potrzebujesz. Więc robisz wszystko, żeby nie usłyszeć odpowiedzi ‘Nie’.

Huśtawka męczy obie strony. Jeśli więc czujesz, że razem z kimś się na niej ciągle sadowisz, to warto to zmienić. Bo związek to nie musi być tylko wyczerpujące doświadczenie, gdzie w spokojnych momentach padasz bez sił na podłogę, żeby odetchnąć przed kolejnym słabym momentem. To może być naprawdę budujące doznanie. Dla obojga.