Posted in Przysłowia

Lepsi i lepsiejsi

Lepsi i lepsiejsi Posted on 21 grudnia 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Z cyklu przysłowia. Tym razem o tych wartościujących. Co wolno wojewodzie…, oraz dzieci i ryby głosu nie maja. Znasz na pewno. Ludzie lepszego i gorszego sortu. Ci, którym wolno się wypowiedzieć, których słowa coś znaczą i ci, którzy nie powinni mieć zdania lub czuć się tak, jak się czują.

Efekt? Myślę, że każdy z nas – tych, którzy odpowiednio się tych powiedzonek nasłuchali pod swoim adresem – długo i mozolnie uczy się wypowiadania nie tylko tego co myśli, ale też artykułowania swoich potrzeb.

Wartościowanie na stałe weszło w nasz sposób myślenia, a te przysłowia są tylko tylko tego objawem nie przyczyną. Ale to nie znaczy, że trzeba się z nimi zgadzać i godzić na efekt, jaki przynoszą. Tym bardziej nie trzeba powtarzać ich na ślepo. Bo emocje mamy wszyscy takie same – nikt nie ma do nich większego albo mniejszego prawa. I nikomu nie należy go odmawiać.