Posted in Relacje

Jak dobieramy się w pary

Jak dobieramy się w pary Posted on 26 października 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Jest trochę tych teorii i trochę powodów. Od orientacji seksualnej, po dobieranie się pasującymi do siebie dysfunkcjami (komplementarne patologie się przyciągają). Ale jest jeden element, o którym mam wrażenie zapominamy… To ten jeden faktor, który trzyma nas w całości – to gotowość do podjęcia tych samych decyzji w tym samym momencie.

Możemy być nie wiem jak dopasowani pod względem osobowościowym i fizycznym, ale jeśli nie jesteśmy tak samo gotowi na przesunięcie relacji na kolejny poziom, to na nic nam to będzie. I nie chodzi tu tylko o gotowość do małżeństwa, do wspólnego mieszkania, czy do posiadania dzieci, ale też o decyzje odnośnie tego co na dany moment jest dla mnie ważniejsze i w co pompuję swoją energię – czy to związek, praca, rodzina, czy jeszcze coś innego.

Blokuje nas często strach, zawracają nas priorytety… Jeśli druga strona proponuje Ci zmianę, a Ty się boisz – to znaczy, że na ten moment nie jesteś gotowy. I teraz najważniejsze jest na ile jesteś w stanie ze swoim strachem pogadać i go zrozumieć. Co tak naprawdę Tobą powoduje? Czego się obawiasz i na co nie jesteś gotów. Niestety dość często podejmujemy nasze decyzje powodowani lękami, zamiast podejmować je świadomie. A to właśnie o to chodzi – nie o to, żeby ze wszystkimi swoimi obawami walczyć, żeby się z nimi siłować. Niektóre po prostu lepiej jest zaakceptować takie jakie są, wraz z ich konsekwencjami. Jednak ta nasza gotowość wyznacza obszar w relacjach do jakiego dojdziemy – i nie pójdziemy ani krok dalej, zanim nie nabędziemy odwagi, żeby zmierzyć się z kolejnym etapem. Nie bez lęku oczywiście – jeśli ktoś Ci mówi, że on to bez obaw biegnie w zmiany to albo jest mało świadomy, albo nie potrafi się przyznać przed Tobą czy sobą do tego, że trzęsie kolanami po drodze. Bój się więc, ale niech Twój lęk nie zatrzymuje Cię przed zrobieniem czegoś więcej niż robisz teraz…