Posted in Na początek

Czy samemu jest efektywnie? 

Czy samemu jest efektywnie?  Posted on 30 lipca 2016
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

Zazwyczaj w takich postach pisze się “to zależy”, “nie dla każdego”, “musisz sprawdzić żeby się przekonać”, albo co najgorsze “zdefiniuj Efektywnie”. Mierżą mnie takie odpowiedzi, więc podam Ci inną, prostą – tak, można. To nie seks, tu nie ma przyjemności z przebywania i relacji z inną osobą. To raczej bieg na długi dystans – skupienie i nakładanie wysiłku na wysiłek.

Praca z sobą to zwykła umiejętność, którą można wypracować. Jak mięsień. Jeśli będziesz ćwiczyć, to zacznie wychodzić. Ale jak to mówi Chodakowska – “samo się nie zrobi”.

Umiejętność pracy z sobą to umiejętność zadawania sobie samemu pytań o rzeczy najważniejsze. To też umiejętność zauważania zgrzytów w logice, która się posługujemy. To również  odkrywanie jakie rządzą nami schamety, jak się powtarzają i przewijają w naszych poczynaniach. To także umiejętność wychodzenia poza własną prespektywę by dostrzec inne możliwości. I chyba najtrudniejsze – wychwytywanie własnych projekcji…

Tak więc prosto – ćwicz a będzie Ci dane. Nie za miesiąc to za rok. Ale wszystko zależy od Twoich chęci i determinacji. Od niczego więcej.