Posted in Przysłowia

Beznadzieja…

Beznadzieja… Posted on 28 września 2017
Bloger, coach, IT manager. Żyję, piszę, pracuję - w tej kolejności. Uczę ludzi jak poznać i zrozumieć siebie i jak dzięki temu mieć lepsze życie.

… i dożywotnie konsekwencje tego, co się kiedyś rozpoczęło. Z działu Przysłowia – tym razem o braku możliwości zmiany raz obranego kursu. Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał… Powiedziałeś A to powiedz i B…. Słowo się rzekło, kobyłka u płotu… Grupa, którą roboczo nazwałam “nigdy nie zmienisz siebie, ani swoich wyborów”. I to już od małego – bo czym skorupka za młodu…

To, co staram się powtarzać we wpisach o przysłowiach to to, że masz wybór – to Ty decydujesz. Fakt – na świecie istnieją pewne ograniczenia. Nie staniesz się muzykiem na skalę światową zaczynając w wieku 40 lat, bo będziesz rywalizować z ludźmi, którzy ćwiczą od wczesnego dzieciństwa. Nie zaczniesz też kariery medycznej w wieku średnim. Nie da się cofnąć czasu, ale da się zmienić przekonania, da się nauczyć nowych umiejętności. Niektórych nawet lepiej niż gdybyś poznawał je zbyt wcześnie, bo doświadczenie jest bardzo wartościowym zasobem. Jeśli więc czegoś nie nauczyłeś się za młodu, nie oznacza to wcale, że już nie będziesz tego potrafić do śmierci. Żeby daleko nie szukać – w tym roku rozkminiam finanse, inwestowanie na serio i własny biznes. Po raz pierwszy, choć bliżej mi do 40-ki niż do czasów studenckich. I co? Całkiem nieźle mi idzie.

To też nie tak, że jak już raz czegoś się podjąłeś, to już nigdy nie możesz z tego zrezygnować. Decyzje to nie cyrografy, ale też próby. Jeśli więc widzisz, że coś Ci nie odpowiada, to może lepiej z tym skończyć zanim włożysz w to tyle wysiłku, że będzie już naprawdę szkoda. Masz pełne prawo się wycofać, zmienić kurs i nie mówić B, nawet jeśli komuś się to nie będzie podobało. To w końcu Twoje życie, a nie wszystkich dookoła poza Tobą. I choć zmiana w tobie oznacza zmianę w całym układzie, którego jesteś elementem (rodzina, znajomi) to jednak lepiej coś zmienić, niż brnąć w coś, co po latach przestało Ci sprawiać przyjemność. Pamiętaj tylko, żeby przy tej okazji nie krzywdzić innych.